Enjoy any 5 free lessons!
You can pick. No account needed.
Watch VideoBecome a member to get full access to our entire library of learning videos, reading material, quiz games, simple DIY activities & more.
Become a member to get full access to our entire library of learning videos, quiz games, & more.
Plans & Pricingto watch this full video.
Access All Videos
and Lessons, No Limits.
Access All Videos
No credit card required,
takes 7 sec to signup.
No card required
Ready-to-go lessons
that save you time.
Ready-to-go lessons
If you are on a school computer or network, ask your tech person to whitelist these URLs:
*.wistia.com, fast.wistia.com, fast.wistia.net, embedwistia-a.akamaihd.net
Sometimes a simple refresh solves this issue. If you need further help, contact us.
Intro to Division
- Show lesson plan & teacher guide
- Show answers to discussion questions
- Show video only
- Allow visiting of other pages
- Hide assessments
- Division is splitting something up into equal groups.
- Division problems can also be solved using multiplication.
- Division can help us share candy, food, and even plan a road trip!
-
Discussion Questions
-
Before VideoIf you have 4 bunches of bananas, and there are 3 bananas in each bunch, how many bananas do you have in total?ANSWER
-
4 groups of 3 bananas make 12 bananas.
-
8 groups of 4 teaspoons make 32 teaspoons of sugar.
-
7 groups of 6 equal 42 socks.
-
8 + 6 = 14, so 14 – 8 = 6.
-
20 + 16 = 36, so 36 – 20 = 16.
-
-
After VideoWhat are some methods you can use to divide 12 candies among 3 people?ANSWER
-
I can give one candy to each person, and then another, and then another until they are all gone. I can also give two candies to each person, and then give another 2 to each person. Or I can find the related multiplication equation and solve it that way.
-
No, you have to always give the same number of candies to each person, because when we divide, we have to make equal-sized groups.
-
No, there are only 4 candies left. We have to give the same number of candies to each person, so we can give each person 2 more candies. Then each person has 3 + 3 + 2 = 8 candies. Therefore, 16 divided by 2 is 8.
-
We have to ask “3 times what is equal to 18?" Since 3 × 6 = 18, 18 ÷ 3 = 6.
-
We have to ask “6 times what is equal to 54?" Since 6 × 9 = 54, 54 ÷ 6 = 9.
-
-
-
Vocabulary
-
Equal
DEFINE
Containing the same amount, or the same size.
-
Multiplication
DEFINE
Adding equal groups, or repeated addition.
-
Division
DEFINE
An operation that helps us to share numbers or objects equally.
-
Model
DEFINE
A drawing or diagram that helps represent the objects we are counting or doing math with.
-
Distribute
DEFINE
Share or put in each group.
-
Inverse operations
DEFINE
Operations that do the opposite of each other.
-
Combined
DEFINE
Put together.
-
Equation
DEFINE
A math sentence that says that two amounts are equal to each other.
-
Equal
DEFINE
-
Reading Material
Download as PDF Download PDF View as Separate PageWHAT IS INTRO TO DIVISION?Division is dividing objects into equal groups. Multiplication and division are related operations, like addition and subtraction.
To better understand intro to division…
WHAT IS INTRO TO DIVISION?. Division is dividing objects into equal groups. Multiplication and division are related operations, like addition and subtraction. To better understand intro to division…LET’S BREAK IT DOWN!
Cupcakes
Adesina, April, and Marcos have 6 cupcakes and they would like to split the cupcakes up equally between the three of them. Marcos suggests that they just put some on every plate, and then add and subtract until they are all equal. April suggests they distribute them one at a time. Both ways could work. They begin by giving each person one cupcake. Then each person gets another. When each person has two cupcakes, there are no more left to distribute. This is called division: When we divide 6 cupcakes into three equal groups, each group has 2 cupcakes. Written as math, this means that 6 divided by 3 is 2. Similarly, we can divide 12 strawberries among the 3 friends. Give each friend 1 strawberry at a time. In the end, each friend has 4 strawberries. There are 3 equal groups with 4 in each group, so 12 divided by 3 equals 4. Now you try: If you divide 10 apples evenly among 5 people, how many apples does each person get?
Cupcakes Adesina, April, and Marcos have 6 cupcakes and they would like to split the cupcakes up equally between the three of them. Marcos suggests that they just put some on every plate, and then add and subtract until they are all equal. April suggests they distribute them one at a time. Both ways could work. They begin by giving each person one cupcake. Then each person gets another. When each person has two cupcakes, there are no more left to distribute. This is called division: When we divide 6 cupcakes into three equal groups, each group has 2 cupcakes. Written as math, this means that 6 divided by 3 is 2. Similarly, we can divide 12 strawberries among the 3 friends. Give each friend 1 strawberry at a time. In the end, each friend has 4 strawberries. There are 3 equal groups with 4 in each group, so 12 divided by 3 equals 4. Now you try: If you divide 10 apples evenly among 5 people, how many apples does each person get?Chicken Nuggets
Adesina shows April and Marcos how to divide without having to move the actual objects one by one. They have 16 chicken nuggets to split evenly between April and Marcos. Instead of moving actual chicken nuggets, they draw 16 dots to represent the nuggets, and they draw 2 circles to represent the plates. Now they can use the previous method by adding dots to both plates until each person has the same amount, and all the dots are used up. They draw 1 on each plate, then 2 each, 3, 4, 5, 6, 7, and finally, 8 on each plate. Then all the dots are used up. This means that if 16 is divided into two equal groups, each group has 8. A faster way would be to distribute more than one dot at once, still making sure that the same number of dots is distributed each time. If we split up 21 carrots among 3 people, we can try distributing 3 carrots at a time. First each person receives 3 carrots, and then each person receives another 3 carrots. Then 18 carrots have been distributed, and there are 3 left. We split up the remaining 3 one at a time. Then, each person has 7 carrots. That means that 21 divided by 3 is 7. Now you try: How can you divide 14 chocolate almonds evenly among 2 people?
Chicken Nuggets Adesina shows April and Marcos how to divide without having to move the actual objects one by one. They have 16 chicken nuggets to split evenly between April and Marcos. Instead of moving actual chicken nuggets, they draw 16 dots to represent the nuggets, and they draw 2 circles to represent the plates. Now they can use the previous method by adding dots to both plates until each person has the same amount, and all the dots are used up. They draw 1 on each plate, then 2 each, 3, 4, 5, 6, 7, and finally, 8 on each plate. Then all the dots are used up. This means that if 16 is divided into two equal groups, each group has 8. A faster way would be to distribute more than one dot at once, still making sure that the same number of dots is distributed each time. If we split up 21 carrots among 3 people, we can try distributing 3 carrots at a time. First each person receives 3 carrots, and then each person receives another 3 carrots. Then 18 carrots have been distributed, and there are 3 left. We split up the remaining 3 one at a time. Then, each person has 7 carrots. That means that 21 divided by 3 is 7. Now you try: How can you divide 14 chocolate almonds evenly among 2 people?Pies
There are 30 pies on a table. The 30 pies need to be divided equally between 10 people. It could be a lot of work if you solve it by counting dots. However, you can use your knowledge of multiplication to help you divide. Since multiplication is adding equal groups, you can think of the problem as a multiplication problem as well. There are 10 groups. How many are in each group if there are 30 in all? 10 × ? = 30. Since 10 groups of 3 equal 30, 30 can be split into 10 equal groups of 3. So, 30 divided by 10 is equal to 3. Multiplication can be thought of as putting groups together, and division can be thought of as splitting groups apart. To solve 32 divided by 8, ask: 8 times what number equals 32? 8 × 4 = 32, so 32 divided by 8 equals 4. Now you try: What is 28 divided by 4?
Pies There are 30 pies on a table. The 30 pies need to be divided equally between 10 people. It could be a lot of work if you solve it by counting dots. However, you can use your knowledge of multiplication to help you divide. Since multiplication is adding equal groups, you can think of the problem as a multiplication problem as well. There are 10 groups. How many are in each group if there are 30 in all? 10 × ? = 30. Since 10 groups of 3 equal 30, 30 can be split into 10 equal groups of 3. So, 30 divided by 10 is equal to 3. Multiplication can be thought of as putting groups together, and division can be thought of as splitting groups apart. To solve 32 divided by 8, ask: 8 times what number equals 32? 8 × 4 = 32, so 32 divided by 8 equals 4. Now you try: What is 28 divided by 4?Road Trip
You’re going on a road trip that is 72 kilometers long. That’s a long trip, so Marcos suggests you split it up into 6 parts. Solve 72 ÷ 6 to find out how long each part will be. 72 ÷ 6 = ? is the same as 6 × ? = 72. You know that 6 × 12 = 72, so each part of the trip will be 12 kilometers long. Now you try: You’re going on a hike that’s 32 kilometers long. You want to do it over 4 days. How far will you hike each day?
Road Trip You’re going on a road trip that is 72 kilometers long. That’s a long trip, so Marcos suggests you split it up into 6 parts. Solve 72 ÷ 6 to find out how long each part will be. 72 ÷ 6 = ? is the same as 6 × ? = 72. You know that 6 × 12 = 72, so each part of the trip will be 12 kilometers long. Now you try: You’re going on a hike that’s 32 kilometers long. You want to do it over 4 days. How far will you hike each day? -
Practice Word Problems
-
Practice Number Problems
-
Teacher Resources
Create Free Account To Unlock -
Teacher Resources
These downloadable teacher resources can help you create a full lesson around the video. These PDFs incorporate using class discussion questions, vocabulary lists, printable math worksheets, quizzes, games, and more.
Select a Google Form
Choose a way to play this quiz game
-
Questions appear on the teacher's screen. Students answer on their own devices.
Start a Free Trial Today. Get a $5 Amazon Gift Card!
Teachers! Start a free trial & we'll send your gift card within 1 day. Only cards left. Try it now.
This email is associated with a Science Kit subscription. Kit subscriptions are managed on this separate page: Manage Subscription
-
Science & Math$/yr
-
Science Only$/yr
If 8 people share 4 cupcakes, how many cupcakes does each person get?
There are 15 scoops of ice cream to divide between 5 friends. How many scoops does each friend get?
Use your knowledge of multiplication to help you solve 35 ÷ 5.
access all lessons
• No credit card required •
"My students loved the videos. I started the video subscription in May and used them as a review before the state test, which I know contributed to 100% of my class passing the state test."
Rhonda Fox 4th Grade Teacher, Ocala, Florida• No credit card required •
"My students loved the videos. I started the video subscription in May and used them as a review before the state test, which I know contributed to 100% of my class passing the state test."
Rhonda Fox 4th Grade Teacher, Ocala, Florida• No credit card required •
Already a member? Sign In
* no credit card required *
* no credit card required *
* no credit card required *
no credit card required
Skip, I will use a 3 day free trial
Enjoy your free 30 days trial
-
Unlimited access to our full library
of videos & lessons for grades K-5. -
You won’t be billed unless you keep your
account open past your 14-day free trial. -
You can cancel anytime in 1 click on the
manage account page or by emailing us.
-
Unlimited access to our full library of videos & lessons for grades K-5.
-
You won't be billed unless you keep your account open past 14 days.
-
You can cancel anytime in 1-click on the manage account page.
Cancel anytime in 1-click on the manage account page before the trial ends and you won't be charged.
Otherwise you will pay just $10 CAD/month for the service as long as your account is open.
Cancel anytime on the manage account page in 1-click and you won't be charged.
Otherwise you will pay $10 CAD/month for the service as long as your account is open.
We just sent you a confirmation email. Enjoy!
DonePlease login or join.