facebook Unit Rates | Generation Genius
1%
Processing, please wait...
It was processed successfully!
It was processed successfully!
Login Create Free Account
Create Free Account
Preview Only
Oops! It looks like your security settings are blocking this video 🙁

If you are on a school computer or network, ask your tech person to whitelist these URLs:
*.wistia.com, fast.wistia.com, fast.wistia.net, embedwistia-a.akamaihd.net

Sometimes a simple refresh solves this issue. If you need further help, contact us.

 
Create a free account to unlock all content!
Get Full Access

Unit Rates

LESSON MATERIALSmove Generate Student Link
What you will learn from this videoWhat you will learn
  • We'll learn that a unit rate is a special type of ratio that compares the first quantity to one unit of the second quantity.
  • We will also learn how to calculate unit rates with whole numbers, then decimals and finally fractions.
  • And we'll see how this knowledge can help us buy tacos, drive a go-kart, and make dog treats.
  • Discussion Questions

  • Vocabulary

  • Reading Material

  • Practice Word Problems

    pdf
  • Practice Number Problems

    pdf
  • Teacher Resources

    Create Free Account To Unlock
    lock
  • Teacher Resources

Explore Our Science Topics
X
Success
We’ve sent you an email with instructions how to reset your password.
Ok
X
Exit Ticket
Level 1

40 inches of snow fell over 8 days. What is the unit rate of snow per day? Show how you found the unit rate.

Level 2

At Yoshira’s Market, 5 pounds of potatoes cost $10. At Luna’s Market, 14 pounds of potatoes cost $35. Which market has a better deal on potatoes? Show how you solved the problem.

Level 3

For a cookie recipe you need 2[ggfrac]3/4[/ggfrac] cups of flour for every 1[ggfrac]1/2[/ggfrac] cups of sugar. If you have 12 cups of sugar and want to use it all to make cookies, how many cups of flour do you need? Show how you solved the problem.

x
Choose Your Free Trial Period
3 Days

3 days to access to all of our teaching resources for free.

Continue to Lessons
30 Days

Get 30 days free by inviting other teachers to try it too.

Share with Teachers
Get 30 Days Free
By inviting 4 other teachers to try it too.
4 required

*only school emails accepted.

Skip, I will use a 3 day free trial

Thank You!

Enjoy your free 30 days trial