Enjoy any 5 free lessons!
You can pick. No account needed.
Watch VideoBecome a member to get full access to our entire library of learning videos, reading material, quiz games, simple DIY activities & more.
Become a member to get full access to our entire library of learning videos, quiz games, & more.
Plans & Pricingto watch this full video.
Access All Videos
and Lessons, No Limits.
Access All Videos
No credit card required,
takes 7 sec to signup.
No card required
Ready-to-go lessons
that save you time.
Ready-to-go lessons
If you are on a school computer or network, ask your tech person to whitelist these URLs:
*.wistia.com, fast.wistia.com, fast.wistia.net, embedwistia-a.akamaihd.net
Sometimes a simple refresh solves this issue. If you need further help, contact us.
Solve 2-Step Problems (All 4 Operations)
- Show lesson plan & teacher guide
- Show answers to discussion questions
- Show video only
- Allow visiting of other pages
- Hide assessments
- How to break down 2-step problems to make them easier to solve.
- If a 2-step problem is asking us to add, subtract, multiply, or divide.
- How this knowledge can help us keep track of our pets, assist people in our community, and give gifts to our friends!
-
Discussion Questions
-
Before VideoCan you explain addition, subtraction, multiplication and division in your own words?ANSWER
-
Addition: putting two numbers together to find the total
Subtraction: taking away a number from another number
Multiplication: adding equal groups of numbers
Division: a quantity into equal groups
-
You saved up $53 but you spent $4 on ice cream. How much do you have left?
-
There are 4 students. Each student has 3 books. How many books are there in all?
-
You want to evenly distribute 81 stickers among 27 students. How many stickers will each student get?
-
A plant in your house had 43 leaves. Last spring, it grew 23 more leaves. This year, it grew another 26 leaves. How many leaves does it have now?
-
-
After VideoWhy is it important to restate the problem in your own words?ANSWER
-
You should restate the problem in your own words to make sure you understood all the parts and to decide which operations to use.
-
In an equation, the left side of the equals sign contains the same amount as the right side. The two sides are equal.
ANSWER-
Multiplication, subtraction.
-
Subtraction, division.
-
Yes, it matters. You will get a different answer if you add 17 + 4 before subtracting it from 25.
-
-
-
Vocabulary
-
Operations
DEFINE
Addition, subtraction, multiplication, and division.
-
Addition
DEFINE
Putting two numbers together to find their total.
-
Subtraction
DEFINE
Taking away a number from another number.
-
Multiplication
DEFINE
Adding equal groups together.
-
Division
DEFINE
Splitting a quantity into equal groups.
-
Restate
DEFINE
To say again in your own words.
-
Equation
DEFINE
Stating that one expression is equal to another.
-
Operations
DEFINE
-
Reading Material
Download as PDF Download PDF View as Separate PageWHAT IS SOLVING 2 STEP PROBLEMS WITH 4 OPERATIONS?Draw on your knowledge of addition, subtraction, multiplication, and division, and learn to identify keywords in a word problem to decide on the necessary operations and the order in which you must be followed in order to find the solution.
To better understand solving 2 Step Problems with 4 Operations…
WHAT IS SOLVING 2 STEP PROBLEMS WITH 4 OPERATIONS?. Draw on your knowledge of addition, subtraction, multiplication, and division, and learn to identify keywords in a word problem to decide on the necessary operations and the order in which you must be followed in order to find the solution. To better understand solving 2 Step Problems with 4 Operations…LET’S BREAK IT DOWN!
Ants
Consider a word problem: Marcos and April have an ant farm. They start with 27 ants. Then they get 68 more ants. Finally, they give away 23 ants. How many ants are left in April and Marcos's farm? Which words give us clues about the operations we need to use? “More” suggests addition, and “give away” suggests subtraction. So, they start with 27 ants, add 68 ants, and subtract 23 ants. If we call the number of ants at the end ‘a’, we can write the equation 27 + 68 – 23 = a to represent this situation. First, perform the addition. 27 + 68 = 95. Then subtract, 95 – 23 = 72. Therefore, the number of ants left is equal to 72. Or, a = 72. Try this one yourself: June’s bookstore has 853 books. On Monday, 326 books are sold. At the end of the day, 472 new books are delivered to the store. How many books does June have now?
Ants Consider a word problem: Marcos and April have an ant farm. They start with 27 ants. Then they get 68 more ants. Finally, they give away 23 ants. How many ants are left in April and Marcos's farm? Which words give us clues about the operations we need to use? “More” suggests addition, and “give away” suggests subtraction. So, they start with 27 ants, add 68 ants, and subtract 23 ants. If we call the number of ants at the end ‘a’, we can write the equation 27 + 68 – 23 = a to represent this situation. First, perform the addition. 27 + 68 = 95. Then subtract, 95 – 23 = 72. Therefore, the number of ants left is equal to 72. Or, a = 72. Try this one yourself: June’s bookstore has 853 books. On Monday, 326 books are sold. At the end of the day, 472 new books are delivered to the store. How many books does June have now?Candy Store
Now look at a problem using addition and multiplication: You and your friend Jasmine are buying candy at a candy store. Jasmine buys 4 packs with 8 pieces of candy in each pack. You buy 5 packs with 6 pieces in each pack. How many pieces of candy did you buy all together? To restate, we need to multiply to find out how many pieces of candy Jasmine has, and we also need to multiply to find out how many pieces you have. Then we need to add to find the combined number of pieces of candy. Jasmine has 4 × 8 = 32 pieces of candy, and you have 5 × 6 = 30 pieces. Together, you have 32 + 30 = 62 pieces of candy. Try this one yourself: At a birthday party, 12 kids eat 2 slices of pizza each, and 5 adults eat 3 slices each. How many slices of pizza were eaten altogether?
Candy Store Now look at a problem using addition and multiplication: You and your friend Jasmine are buying candy at a candy store. Jasmine buys 4 packs with 8 pieces of candy in each pack. You buy 5 packs with 6 pieces in each pack. How many pieces of candy did you buy all together? To restate, we need to multiply to find out how many pieces of candy Jasmine has, and we also need to multiply to find out how many pieces you have. Then we need to add to find the combined number of pieces of candy. Jasmine has 4 × 8 = 32 pieces of candy, and you have 5 × 6 = 30 pieces. Together, you have 32 + 30 = 62 pieces of candy. Try this one yourself: At a birthday party, 12 kids eat 2 slices of pizza each, and 5 adults eat 3 slices each. How many slices of pizza were eaten altogether?Donations
Adesina, April, and Marcos make 6 care packages a day for 4 days, then they split those packages up between 3 community centers. How many packages does each community center get? To restate the problem, we first need to multiply to find out how many packages they made in all, and then we need to divide to find out how many packages each community center receives. Let c stand for the number of care packages each community center receives. For the first step, we multiply: 4 × 6 = 24, so they made 24 packages in all. 24 ÷ 3 = 8, so each community center receives 8 packages. Then 24 ÷ 3 = c, and c = 8. Try this one yourself: For 5 days, you earn $35 a day helping your neighbors with their yard. You then use all of your money to buy 25 identical stuffed toys to donate to a local shelter. How much does each toy cost?
Donations Adesina, April, and Marcos make 6 care packages a day for 4 days, then they split those packages up between 3 community centers. How many packages does each community center get? To restate the problem, we first need to multiply to find out how many packages they made in all, and then we need to divide to find out how many packages each community center receives. Let c stand for the number of care packages each community center receives. For the first step, we multiply: 4 × 6 = 24, so they made 24 packages in all. 24 ÷ 3 = 8, so each community center receives 8 packages. Then 24 ÷ 3 = c, and c = 8. Try this one yourself: For 5 days, you earn $35 a day helping your neighbors with their yard. You then use all of your money to buy 25 identical stuffed toys to donate to a local shelter. How much does each toy cost?Bouncy Balls
April buys 123 bouncy balls. She keeps 42 for herself and divides the rest evenly among her 9 friends. How many bouncy balls does each friend get? To restate the question, start with 123 balls, subtract 42 balls, and divide the rest of the balls into 9 equal groups. Call the number of balls each friend gets b. The first step is subtraction: 123 – 42 = 81. The second step is division: 81 ÷ 9 = 9. Then 81 ÷ 9 = b, so b = 9. Each friend gets 9 bouncy balls. Try this one yourself: Tyler is on vacation for 60 days. He wants to spend the first 11 days watching movies, and the remainder of the time reading books. If it takes 7 days to read a book, how many books can he read on vacation?
Bouncy Balls April buys 123 bouncy balls. She keeps 42 for herself and divides the rest evenly among her 9 friends. How many bouncy balls does each friend get? To restate the question, start with 123 balls, subtract 42 balls, and divide the rest of the balls into 9 equal groups. Call the number of balls each friend gets b. The first step is subtraction: 123 – 42 = 81. The second step is division: 81 ÷ 9 = 9. Then 81 ÷ 9 = b, so b = 9. Each friend gets 9 bouncy balls. Try this one yourself: Tyler is on vacation for 60 days. He wants to spend the first 11 days watching movies, and the remainder of the time reading books. If it takes 7 days to read a book, how many books can he read on vacation? -
Practice Word Problems
-
Practice Number Problems
-
Teacher Resources
Create Free Account To Unlock -
Teacher Resources
These downloadable teacher resources can help you create a full lesson around the video. These PDFs incorporate using class discussion questions, vocabulary lists, printable math worksheets, quizzes, games, and more.
Select a Google Form
Choose a way to play this quiz game
-
Questions appear on the teacher's screen. Students answer on their own devices.
Start a Free Trial Today. Get a $5 Amazon Gift Card!
Teachers! Start a free trial & we'll send your gift card within 1 day. Only cards left. Try it now.
This email is associated with a Science Kit subscription. Kit subscriptions are managed on this separate page: Manage Subscription
-
Science & Math$/yr
-
Science Only$/yr
Highlight or underline the words that give clues about the operations in the problem: “Joe has 64 balloons. After he gives away 10 of them to his cousin, he shares the rest evenly among his 6 friends. How many balloons does each friend receive?”
Restate the problem and write an equation to represent it: “In Connor’s classroom, there are 143 building blocks. After 53 of the building blocks go missing, the teacher buys another 225 building blocks for the class. How many building blocks does the classroom have now?
One year, Amanda paints 3 pictures to give to each of her 4 grandparents, and she paints 2 pictures to give each of her 6 cousins on their birthdays. How many pictures did she paint in total?
access all lessons
• No credit card required •
"My students loved the videos. I started the video subscription in May and used them as a review before the state test, which I know contributed to 100% of my class passing the state test."
Rhonda Fox 4th Grade Teacher, Ocala, Florida• No credit card required •
"My students loved the videos. I started the video subscription in May and used them as a review before the state test, which I know contributed to 100% of my class passing the state test."
Rhonda Fox 4th Grade Teacher, Ocala, Florida• No credit card required •
Already a member? Sign In
* no credit card required *
* no credit card required *
* no credit card required *
no credit card required
Skip, I will use a 3 day free trial
Enjoy your free 30 days trial
-
Unlimited access to our full library
of videos & lessons for grades K-5. -
You won’t be billed unless you keep your
account open past your 14-day free trial. -
You can cancel anytime in 1 click on the
manage account page or by emailing us.
-
Unlimited access to our full library of videos & lessons for grades K-5.
-
You won't be billed unless you keep your account open past 14 days.
-
You can cancel anytime in 1-click on the manage account page.
Cancel anytime in 1-click on the manage account page before the trial ends and you won't be charged.
Otherwise you will pay just $10 CAD/month for the service as long as your account is open.
Cancel anytime on the manage account page in 1-click and you won't be charged.
Otherwise you will pay $10 CAD/month for the service as long as your account is open.
We just sent you a confirmation email. Enjoy!
DonePlease login or join.