Enjoy any 5 free lessons!
You can pick. No account needed.
Watch VideoBecome a member to get full access to our entire library of learning videos, reading material, quiz games, simple DIY activities & more.
Become a member to get full access to our entire library of learning videos, quiz games, & more.
Plans & Pricingto watch this full video.
Access All Videos
and Lessons, No Limits.
Access All Videos
No credit card required,
takes 7 sec to signup.
No card required
Ready-to-go lessons
that save you time.
Ready-to-go lessons
If you are on a school computer or network, ask your tech person to whitelist these URLs:
*.wistia.com, fast.wistia.com, fast.wistia.net, embedwistia-a.akamaihd.net
Sometimes a simple refresh solves this issue. If you need further help, contact us.
Multiplying Fractions by Fractions
- Show lesson plan & teacher guide
- Show answers to discussion questions
- Show video only
- Allow visiting of other pages
- Hide assessments
- We'll learn how to multiply fractions by fractions.
- How to multiply fractions by MIXED numbers.
- And we'll see that this knowledge can help us make a model volcano, cook delicious pasta, and even prepare for a race!
-
Discussion Questions
-
Before VideoHow can you write [ggfrac]2/5[/ggfrac] + [ggfrac]2/5[/ggfrac] + [ggfrac]2/5[/ggfrac] as a multiplication problem? Find the product.ANSWER
-
[ggfrac]2/5[/ggfrac] x 3, [ggfrac]2/5[/ggfrac] + [ggfrac]2/5[/ggfrac] + [ggfrac]2/5[/ggfrac] = [ggfrac]6/5[/ggfrac] = 1[ggfrac]1/5[/ggfrac], [ggfrac]2/5[/ggfrac] x 3 = [ggfrac]6/5[/ggfrac] = 1[ggfrac]1/5[/ggfrac]
-
Divide a square into 3 equal parts and shade 2 of those parts. Make 6 copies of that square. Count the thirds. There are 12 thirds, or [ggfrac]12/3[/ggfrac]. [ggfrac]12/3[/ggfrac] = 4, so [ggfrac]2/3[/ggfrac] x 6 = 4.
-
Multiply the numerator of the fraction by the whole number to get the numerator of the answer, and keep the denominator the same as the denominator in the fraction.
-
No. She multiplied both the numerator and the denominator by 3. She should have only multiplied the numerator by 3. The answer should be [ggfrac]9/5[/ggfrac], or 1[ggfrac]4/5[/ggfrac].
-
No. Mike added 4 and [ggfrac]1/5[/ggfrac]. The answer should be [ggfrac]4/5[/ggfrac].
-
-
After VideoHow can you model [ggfrac]2/5[/ggfrac] x [ggfrac]3/4[/ggfrac]? Find the product.ANSWER
-
Divide a square into fifths horizontally. Shade two of the fifths blue. Divide the square into fourths vertically. Shade three of the fourths yellow. The part of the square that is green (both blue and yellow) is the answer. [ggfrac]2/5[/ggfrac] x [ggfrac]3/4[/ggfrac] = [ggfrac]6/20[/ggfrac]
-
No. I think Safa used the rule for the addition of fractions rather than the rule for the multiplication of fractions. The correct product is [ggfrac]2/9[/ggfrac].
-
Multiply the numerators to get the numerator of the answer. Multiply the denominators to get the denominator of the answer. Example: [ggfrac]3/7[/ggfrac] x [ggfrac]1/2[/ggfrac] = [ggfrac]3/14[/ggfrac]
-
Convert both mixed numbers to fractions greater than 1. Then multiply using the rule for multiplying two fractions: multiply the numerators to get the numerator of the answer, and multiply the denominators to get the denominator of the answer. Example: 1[ggfrac]1/2[/ggfrac] x 3[ggfrac]2/3[/ggfrac] = [ggfrac]3/2[/ggfrac] x [ggfrac]11/3[/ggfrac] = [ggfrac]33/6[/ggfrac] = 5[ggfrac]3/6[/ggfrac] = 5[ggfrac]1/2[/ggfrac]
-
To multiply a fraction by a fraction we need to multiply the numerators and multiply the denominators. When one number is a whole number, we do not need to multiply the denominators. This is because a whole number has a denominator of 1.
-
-
-
Vocabulary
-
Fraction
DEFINE
Represents a part of a whole.
-
Mixed number
DEFINE
A number made up of a whole number and a fraction.
-
Numerator
DEFINE
The number above the line in a fraction, which tells how many equal parts of the whole the fraction represents.
-
Denominator
DEFINE
The number below the line in a fraction, which tells how many equal parts are in the whole.
-
Area model
DEFINE
A shape (often a square) used to make a model of the whole and the operation used; in this case, multiplication of a fraction by a fraction.
-
Convert
DEFINE
Change the form of a mixed number to a fraction greater than 1 or a fraction greater than one to a mixed number.
-
Fraction
DEFINE
-
Reading Material
Download as PDF Download PDF View as Separate PageWHAT IS MULTIPLYING FRACTIONS BY FRACTIONS?Previously, you multiplied fractions by whole numbers and whole numbers by fractions. You can multiply fractions by fractions using a very similar process.
To better understand multiplying fractions by fractions…
WHAT IS MULTIPLYING FRACTIONS BY FRACTIONS?. Previously, you multiplied fractions by whole numbers and whole numbers by fractions. You can multiply fractions by fractions using a very similar process. To better understand multiplying fractions by fractions…LET’S BREAK IT DOWN!
Birthday Cake
Let’s say you have two-thirds of a birthday cake and you want to find out how much will be left if you eat [ggfrac]3/4[/ggfrac] of what is left. You can model this by dividing a rectangle into 3 equal parts with vertical lines. Then color in two of those parts with color 1. Now you can divide the rectangle into fourths using horizontal lines. You can use a different color to color in 3 of those 4 parts to represent [ggfrac]3/4[/ggfrac]. The part that remains colored by color 1 but not color 2 is the amount of cake that will be left after you eat [ggfrac]3/4[/ggfrac] of [ggfrac]2/3[/ggfrac] of a birthday cake. The remaining section is [ggfrac]2/12[/ggfrac] or [ggfrac]1/6[/ggfrac] of the whole cake. Try this one yourself. You have [ggfrac]4/5[/ggfrac] of a birthday cake left. You eat [ggfrac]1/3[/ggfrac] of what is left. How much of the whole cake is left now?
Birthday Cake Let’s say you have two-thirds of a birthday cake and you want to find out how much will be left if you eat [ggfrac]3/4[/ggfrac] of what is left. You can model this by dividing a rectangle into 3 equal parts with vertical lines. Then color in two of those parts with color 1. Now you can divide the rectangle into fourths using horizontal lines. You can use a different color to color in 3 of those 4 parts to represent [ggfrac]3/4[/ggfrac]. The part that remains colored by color 1 but not color 2 is the amount of cake that will be left after you eat [ggfrac]3/4[/ggfrac] of [ggfrac]2/3[/ggfrac] of a birthday cake. The remaining section is [ggfrac]2/12[/ggfrac] or [ggfrac]1/6[/ggfrac] of the whole cake. Try this one yourself. You have [ggfrac]4/5[/ggfrac] of a birthday cake left. You eat [ggfrac]1/3[/ggfrac] of what is left. How much of the whole cake is left now?Mac N Cheese
Let’s say you have a recipe for macaroni and cheese that calls for [ggfrac]5/6[/ggfrac] of a pound of cheese. You know that [ggfrac]3/5[/ggfrac] of the cheese must be cheddar cheese. You want to find out how many pounds of cheddar cheese you need. Find [ggfrac]3/5[/ggfrac] of [ggfrac]5/6[/ggfrac] by multiplying [ggfrac]3/5[/ggfrac] times [ggfrac]5/6[/ggfrac]. Take a square and divide it vertically into 6 equal sections. Shade 5 out of the 6 sections blue. Now split the square horizontally into 5 equal sections and highlight 3 of the sections yellow. The overlapping sections in green represent the product. Each part of the square is [ggfrac]1/30[/ggfrac] of the square and 15 of those parts are shaded green. You need [ggfrac]15/30[/ggfrac] or [ggfrac]1/2[/ggfrac] pound of cheddar cheese. You can also get that answer by multiplying the denominators. [ggfrac]5/6[/ggfrac] x [ggfrac]3/5[/ggfrac] = [ggfrac]15/30[/ggfrac] = [ggfrac]1/2[/ggfrac]. Try this one yourself. Another recipe calls for [ggfrac]1/2[/ggfrac] pound of cheese and [ggfrac]3/8[/ggfrac] of that must be cheddar cheese. How much cheddar cheese do you need?
Mac N Cheese Let’s say you have a recipe for macaroni and cheese that calls for [ggfrac]5/6[/ggfrac] of a pound of cheese. You know that [ggfrac]3/5[/ggfrac] of the cheese must be cheddar cheese. You want to find out how many pounds of cheddar cheese you need. Find [ggfrac]3/5[/ggfrac] of [ggfrac]5/6[/ggfrac] by multiplying [ggfrac]3/5[/ggfrac] times [ggfrac]5/6[/ggfrac]. Take a square and divide it vertically into 6 equal sections. Shade 5 out of the 6 sections blue. Now split the square horizontally into 5 equal sections and highlight 3 of the sections yellow. The overlapping sections in green represent the product. Each part of the square is [ggfrac]1/30[/ggfrac] of the square and 15 of those parts are shaded green. You need [ggfrac]15/30[/ggfrac] or [ggfrac]1/2[/ggfrac] pound of cheddar cheese. You can also get that answer by multiplying the denominators. [ggfrac]5/6[/ggfrac] x [ggfrac]3/5[/ggfrac] = [ggfrac]15/30[/ggfrac] = [ggfrac]1/2[/ggfrac]. Try this one yourself. Another recipe calls for [ggfrac]1/2[/ggfrac] pound of cheese and [ggfrac]3/8[/ggfrac] of that must be cheddar cheese. How much cheddar cheese do you need?Puppets
Let’s say the instructions to make a puppet say you need a piece of felt that is [ggfrac]1/4[/ggfrac] yard long. However, your teacher asks you to use a piece that is 2[ggfrac]2/3[/ggfrac] times longer, to make a bigger puppet. To find the length of felt that you need, find the product of 2[ggfrac]2/3[/ggfrac] x [ggfrac]1/4[/ggfrac]. First, convert 2[ggfrac]2/3[/ggfrac] into a fraction greater than 1: [ggfrac]8/3[/ggfrac]. Next, find [ggfrac]8/3[/ggfrac] x [ggfrac]1/4[/ggfrac] by multiplying the numerators and then the denominators:[ggfrac]8/3[/ggfrac] x [ggfrac]1/4[/ggfrac] = [ggfrac]8x1/3x4[/ggfrac] = [ggfrac]8/12[/ggfrac]. The piece of felt should be [ggfrac]8/12[/ggfrac] yard long. Try this one yourself. You need a piece of felt that is 1[ggfrac]3/4[/ggfrac] times longer than [ggfrac]1/8[/ggfrac] yard. What is the length of the piece of felt you need?
Puppets Let’s say the instructions to make a puppet say you need a piece of felt that is [ggfrac]1/4[/ggfrac] yard long. However, your teacher asks you to use a piece that is 2[ggfrac]2/3[/ggfrac] times longer, to make a bigger puppet. To find the length of felt that you need, find the product of 2[ggfrac]2/3[/ggfrac] x [ggfrac]1/4[/ggfrac]. First, convert 2[ggfrac]2/3[/ggfrac] into a fraction greater than 1: [ggfrac]8/3[/ggfrac]. Next, find [ggfrac]8/3[/ggfrac] x [ggfrac]1/4[/ggfrac] by multiplying the numerators and then the denominators:[ggfrac]8/3[/ggfrac] x [ggfrac]1/4[/ggfrac] = [ggfrac]8x1/3x4[/ggfrac] = [ggfrac]8/12[/ggfrac]. The piece of felt should be [ggfrac]8/12[/ggfrac] yard long. Try this one yourself. You need a piece of felt that is 1[ggfrac]3/4[/ggfrac] times longer than [ggfrac]1/8[/ggfrac] yard. What is the length of the piece of felt you need?Track Team
Let's say you run 1[ggfrac]1/3[/ggfrac] miles every day. Your coach tells you that you need to run 2[ggfrac]1/4[/ggfrac] times that distance. You want to find out how far you need to run each day now. You need to find 1[ggfrac]1/3[/ggfrac] x 2[ggfrac]1/4[/ggfrac]. First, convert both mixed numbers to fractions greater than 1: 1[ggfrac]1/3[/ggfrac] = [ggfrac]4/3[/ggfrac] and 2[ggfrac]1/4[/ggfrac] = [ggfrac]9/4[/ggfrac]. Now you can find the product: [ggfrac]4/3[/ggfrac] x [ggfrac]9/4[/ggfrac] = [ggfrac]36/12[/ggfrac] = 3. You need to run 3 miles each day. Try this one yourself. Your friend runs 1[ggfrac]1/2[/ggfrac] miles each day but his coach tells him he needs to run 1[ggfrac]3/4[/ggfrac] times that distance. What distance does your friend need to run?
Track Team Let's say you run 1[ggfrac]1/3[/ggfrac] miles every day. Your coach tells you that you need to run 2[ggfrac]1/4[/ggfrac] times that distance. You want to find out how far you need to run each day now. You need to find 1[ggfrac]1/3[/ggfrac] x 2[ggfrac]1/4[/ggfrac]. First, convert both mixed numbers to fractions greater than 1: 1[ggfrac]1/3[/ggfrac] = [ggfrac]4/3[/ggfrac] and 2[ggfrac]1/4[/ggfrac] = [ggfrac]9/4[/ggfrac]. Now you can find the product: [ggfrac]4/3[/ggfrac] x [ggfrac]9/4[/ggfrac] = [ggfrac]36/12[/ggfrac] = 3. You need to run 3 miles each day. Try this one yourself. Your friend runs 1[ggfrac]1/2[/ggfrac] miles each day but his coach tells him he needs to run 1[ggfrac]3/4[/ggfrac] times that distance. What distance does your friend need to run? -
Practice Word Problems
-
Practice Number Problems
-
Teacher Resources
Create Free Account To Unlock -
Teacher Resources
These downloadable teacher resources can help you create a full lesson around the video. These PDFs incorporate using class discussion questions, vocabulary lists, printable math worksheets, quizzes, games, and more.
Select a Google Form
Choose a way to play this quiz game
-
Questions appear on the teacher's screen. Students answer on their own devices.
Start a Free Trial Today. Get a $5 Amazon Gift Card!
Teachers! Start a free trial & we'll send your gift card within 1 day. Only cards left. Try it now.
This email is associated with a Science Kit subscription. Kit subscriptions are managed on this separate page: Manage Subscription
-
Science & Math$/yr
-
Science Only$/yr
Find the product [ggfrac]1/4[/ggfrac] x [ggfrac]1/2[/ggfrac]
Find the product [ggfrac]3/8[/ggfrac] x [ggfrac]5/6[/ggfrac]
Find the product 1[ggfrac]2/3[/ggfrac] x 2[ggfrac]3/5[/ggfrac]
access all lessons
• No credit card required •
"My students loved the videos. I started the video subscription in May and used them as a review before the state test, which I know contributed to 100% of my class passing the state test."
Rhonda Fox 4th Grade Teacher, Ocala, Florida• No credit card required •
"My students loved the videos. I started the video subscription in May and used them as a review before the state test, which I know contributed to 100% of my class passing the state test."
Rhonda Fox 4th Grade Teacher, Ocala, Florida• No credit card required •
Already a member? Sign In
* no credit card required *
* no credit card required *
* no credit card required *
no credit card required
Skip, I will use a 3 day free trial
Enjoy your free 30 days trial
-
Unlimited access to our full library
of videos & lessons for grades K-5. -
You won’t be billed unless you keep your
account open past your 14-day free trial. -
You can cancel anytime in 1 click on the
manage account page or by emailing us.
-
Unlimited access to our full library of videos & lessons for grades K-5.
-
You won't be billed unless you keep your account open past 14 days.
-
You can cancel anytime in 1-click on the manage account page.
Cancel anytime in 1-click on the manage account page before the trial ends and you won't be charged.
Otherwise you will pay just $10 CAD/month for the service as long as your account is open.
Cancel anytime on the manage account page in 1-click and you won't be charged.
Otherwise you will pay $10 CAD/month for the service as long as your account is open.
We just sent you a confirmation email. Enjoy!
DonePlease login or join.