Enjoy any 5 free lessons!
You can pick. No account needed.
Watch VideoBecome a member to get full access to our entire library of learning videos, reading material, quiz games, simple DIY activities & more.
Become a member to get full access to our entire library of learning videos, quiz games, & more.
Plans & Pricingto watch this full video.
Access All Videos
and Lessons, No Limits.
Access All Videos
No credit card required,
takes 7 sec to signup.
No card required
Ready-to-go lessons
that save you time.
Ready-to-go lessons
If you are on a school computer or network, ask your tech person to whitelist these URLs:
*.wistia.com, fast.wistia.com, fast.wistia.net, embedwistia-a.akamaihd.net
Sometimes a simple refresh solves this issue. If you need further help, contact us.
Multiplication Comparisons
- Show lesson plan & teacher guide
- Show answers to discussion questions
- Show video only
- Allow visiting of other pages
- Hide assessments
- We'll learn how to interpret multiplication equations as comparisons.
- That we can use multiplicative comparisons to solve real world problems.
- And we'll discover that this knowledge can help us count our prizes, clean up a mess, and make delicious ice cream!
-
Discussion Questions
-
Before VideoHow can you use repeated addition to find 6 groups of 7?ANSWER
-
7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7.
-
Multiplication.
-
6 × 7 = 42.
-
8 times 4.
-
8 + 5 = 13. Jerry has 13 goats.
-
-
After VideoTravis is 9 years old. His uncle is 5 times as old as Travis. Find Travis's uncle's age using multiplication. ANSWER
-
9 × 5 = 45 years old.
-
Multiply.
-
24 cups of flour.
-
12 x 4 = 48 fish.
-
7 x 3 = 21 cat toys.
-
-
-
Vocabulary
-
Multiplication
DEFINE
When you multiply two whole numbers, a and b, you are repeatedly adding a to itself b times. Multiplication is shown using an ✕ symbol.
-
Factor
DEFINE
A factor is one of the numbers being multiplied.
-
Product
DEFINE
A product is the result of multiplying.
-
Compare
DEFINE
When you compare numbers, you identify which number is the greater quantity. You can also compare numbers in terms of how much greater or how many times greater one number is.
-
Multiplicative comparison
DEFINE
Comparing two amounts using multiplication.
-
Additive comparison
DEFINE
Comparing two amounts using addition.
-
Array
DEFINE
An arrangement of objects or shapes into equal rows and columns.
-
Bar model
DEFINE
A model that represents numbers using bars or boxes.
-
Multiplication
DEFINE
-
Reading Material
Download as PDF Download PDF View as Separate PageWHAT IS MULTIPLICATIVE COMPARISON?Multiplication can also be used to compare two quantities. This is called multiplicative comparison.
To better understand multiplicative comparison…
WHAT IS MULTIPLICATIVE COMPARISON?. Multiplication can also be used to compare two quantities. This is called multiplicative comparison. To better understand multiplicative comparison…LET’S BREAK IT DOWN!
Berry Picking
You have been at the berry farm picking strawberries all day. You have picked 4 flats of berries and your friend has picked 10 flats of berries. We can compare how many more flats of berries your friend picked by using additive comparison. As the name implies, we use addition to find the comparison. 10 is 6 more than 4, so your friend picked 6 more flats than you. Try this one yourself: There are 7 birds in one cage at the pet store. In another cage, there are 15 birds. How many more birds are in the second cage than the first? Use additive comparison to solve.
Berry Picking You have been at the berry farm picking strawberries all day. You have picked 4 flats of berries and your friend has picked 10 flats of berries. We can compare how many more flats of berries your friend picked by using additive comparison. As the name implies, we use addition to find the comparison. 10 is 6 more than 4, so your friend picked 6 more flats than you. Try this one yourself: There are 7 birds in one cage at the pet store. In another cage, there are 15 birds. How many more birds are in the second cage than the first? Use additive comparison to solve.Cookie Bake-Off!
There are problems where using additive comparison just won’t work, so we use multiplicative comparison. Just like additive uses addition, multiplicative uses multiplication to compare amounts. Jamal donated 3 trays of cookies for the bake sale. Maurice donated 3 times as many trays of cookies as Jamal. If we place the trays on a table, we have 3 trays in a row for Jamal and 3 rows of 3 trays in a row for Maurice, since he donated 3 times as many as Jamal. We could write it as: 3 rows × 3 trays = 9 trays. Try this one yourself: Stacey has 8 awards on her table, and they are all in one row. Montel has 3 times as many awards on his table. What might Montel’s table look like? How can you solve to find how many awards Montel has?
Cookie Bake-Off! There are problems where using additive comparison just won’t work, so we use multiplicative comparison. Just like additive uses addition, multiplicative uses multiplication to compare amounts. Jamal donated 3 trays of cookies for the bake sale. Maurice donated 3 times as many trays of cookies as Jamal. If we place the trays on a table, we have 3 trays in a row for Jamal and 3 rows of 3 trays in a row for Maurice, since he donated 3 times as many as Jamal. We could write it as: 3 rows × 3 trays = 9 trays. Try this one yourself: Stacey has 8 awards on her table, and they are all in one row. Montel has 3 times as many awards on his table. What might Montel’s table look like? How can you solve to find how many awards Montel has?Ping Pong Party!
When you use multiplication to compare, there are different ways to interpret or say the information you are trying to compare. You have two types of ping pong balls. There are 8 white balls and 4 times as many orange balls as white. The number of orange balls is 4 times 8! 4 × 8 = 32. There are 32 orange balls. Try this one yourself: There are 2 colors of pool noodles at the local swimming pool. There are 10 pink noodles and 5 times as many green noodles as pink. How many green noodles are there?
Ping Pong Party! When you use multiplication to compare, there are different ways to interpret or say the information you are trying to compare. You have two types of ping pong balls. There are 8 white balls and 4 times as many orange balls as white. The number of orange balls is 4 times 8! 4 × 8 = 32. There are 32 orange balls. Try this one yourself: There are 2 colors of pool noodles at the local swimming pool. There are 10 pink noodles and 5 times as many green noodles as pink. How many green noodles are there?I Scream You Scream!
The kids are planning an ice cream sundae party. They are making a granola mix as a topping. They found a recipe that was made for 6 servings that uses 2 cups of oats. They found out that 18 people are coming to the party, so they need to make more granola topping. First, they need to find what number times 6 is 18: ? × 6 = 18. THREE! So they need 3 times as many cups of oats. They originally needed 2 cups of oats, and now they need 3 times that. So 3 times 2 cups equals 6 cups. They need 6 cups of oats to make enough granola mix! Try this one yourself: Tammi is making soup for the fall soup fest. Her recipe uses 3 cups of beef broth and makes enough for 8 people. She wants to make enough for 40 people. How much beef broth does she need to make enough soup for 40 people?
I Scream You Scream! The kids are planning an ice cream sundae party. They are making a granola mix as a topping. They found a recipe that was made for 6 servings that uses 2 cups of oats. They found out that 18 people are coming to the party, so they need to make more granola topping. First, they need to find what number times 6 is 18: ? × 6 = 18. THREE! So they need 3 times as many cups of oats. They originally needed 2 cups of oats, and now they need 3 times that. So 3 times 2 cups equals 6 cups. They need 6 cups of oats to make enough granola mix! Try this one yourself: Tammi is making soup for the fall soup fest. Her recipe uses 3 cups of beef broth and makes enough for 8 people. She wants to make enough for 40 people. How much beef broth does she need to make enough soup for 40 people? -
Practice Word Problems
-
Practice Number Problems
-
Teacher Resources
These downloadable teacher resources can help you create a full lesson around the video. These PDFs incorporate using class discussion questions, vocabulary lists, printable math worksheets, quizzes, games, and more.
Select a Google Form
Choose a way to play this quiz game
-
Questions appear on the teacher's screen. Students answer on their own devices.
Start a Free Trial Today. Get a $5 Amazon Gift Card!
Teachers! Start a free trial & we'll send your gift card within 1 day. Only cards left. Try it now.
This email is associated with a Science Kit subscription. Kit subscriptions are managed on this separate page: Manage Subscription
-
Science & Math$/yr
-
Science Only$/yr
There are 5 bagels on the first rack. There are 4 times as many bagels on the second rack. How many bagels are there on the second rack?
There are 15 apples on a small apple tree. There are 5 times as many apples on a larger apple tree. How many apples are on the larger apple tree?
Use the numbers 30, 5, and 6 to write a word problem telling how many rocks you and a friend each collected on a hike.
access all lessons
• No credit card required •
"My students loved the videos. I started the video subscription in May and used them as a review before the state test, which I know contributed to 100% of my class passing the state test."
Rhonda Fox 4th Grade Teacher, Ocala, Florida• No credit card required •
"My students loved the videos. I started the video subscription in May and used them as a review before the state test, which I know contributed to 100% of my class passing the state test."
Rhonda Fox 4th Grade Teacher, Ocala, Florida• No credit card required •
Already a member? Sign In
* no credit card required *
* no credit card required *
* no credit card required *
no credit card required
Skip, I will use a 3 day free trial
Enjoy your free 30 days trial
-
Unlimited access to our full library
of videos & lessons for grades K-5. -
You won’t be billed unless you keep your
account open past your 14-day free trial. -
You can cancel anytime in 1 click on the
manage account page or by emailing us.
-
Unlimited access to our full library of videos & lessons for grades K-5.
-
You won't be billed unless you keep your account open past 14 days.
-
You can cancel anytime in 1-click on the manage account page.
Cancel anytime in 1-click on the manage account page before the trial ends and you won't be charged.
Otherwise you will pay just $10 CAD/month for the service as long as your account is open.
Cancel anytime on the manage account page in 1-click and you won't be charged.
Otherwise you will pay $10 CAD/month for the service as long as your account is open.
We just sent you a confirmation email. Enjoy!
DonePlease login or join.